Rajecký maratón 2014

14896730985_920e0735ce_o

31. Rajecký maratón

 

Na maratóne, ktorý je pokladaný za náš najťažší – aj 200 metrovým prevýšením po obrátku, aj letným augustovým termínom, mal skromné zastúpenie aj 3athletics. Jediným zástupcom bol veterán Peter Cagáň, tu je maratón z jeho pohľadu:

 

Rajecký maratón bol mojim druhým tohtoročným – a zároveň aj druhým maratónom po takmer pätnásťročnej bežeckej aj pretekovej pauze. Osobné rekordy s časmi pod 3 hodiny z 90. rokov sú už pre mňa v nedohľadne, bral by som aj čas o hodinu horší, ale Rajec sa na osobák nebehá. Ja som sa tiež – aj vzhľadom na tropické počasie bez jediného obláčika s teplotami blízko magickej tridsiatky – rozhodol začať pomalšie. Rady skúsených matadorov, ktorým z času na čas robím spoločnosť pri zberateľských „hamburgoch“ rekordéra Mira Kriška, odporúčali po obrátku ísť kľudne – trebárs aj v 6-minútovom tempe – a rozbaliť to až vtedy, keď uvidím závod na výrobu Kofoly (na 37. km). Na jarnom ČSOB maratóne som výrazne prepálil prvé kolo, potom som sa trápil posledných 15 kilometrov, teraz som sa snažil pulzy držať striktne v aeróbnej zóne.

Práve Miro Kriško s Jozefom Virčíkom mali byť pre mňa približným barometrom z hľadiska tempa v prvej polovici. Mira som predbehol na 2. kilometri a už som ho videl až po obrátke, kde za mnou spolu s Jožom zaostávali asi 11 minút. Vtipne som im zakričal, že na nich počkám na 35. kilometri očakávajúc väčšiu krízu, no tá chvalabohu neprišla a s rovnakým odstupom dobehli za mnou do cieľa. V prvej polovici maratónu mi bol najčastejším spoločníkom borec, ktorý bežal s kočiarom so synom – odhadujúc vo veku 1 roka. Bežal som strojovým rovnomerným tempom zhruba okolo 5:45 min/km, z tempa ma vyviedli iba zastavenia na občerstvovačkách, ktoré som vzhľadom k teplu nepodceňoval a snažil som sa piť čo najviac. Atmosféra na obrátke v Čičmanoch bola výborná, cestou späť som už začal predbiehať prvých bežcov, ktorých morilo teplo. Ja som sa snažil myseľ udržiavať pozitívne naladenú, k čomu mi pomáhal aj hudobný mix zostavený špeciálne na tento beh s pohodovou prvou polovicou a gradujúcim záverom. Trápiacich sa a kráčajúcich bežcov pribúdalo, bežal som stále rovnomerne a v pohode, aj keď krok sa už pomaly skracoval a prvé náznaky kŕčov som oddialil gelom a magnéziom. S blížiacim sa cieľom som už začínal pociťovať pocity miernej dehydratácie. V podstate až zhruba po 38. – 39. kilometer som si priemerné tempo držal pod 6 minút, až v dedinke Šuja som pocítil silnejšie pichnutie v trieslach. Obával som sa, že budem musieť zvyšok maratónu odkráčať, ale po 50-tich metroch som to rozbehal a s blížiacim sa cieľom som si nepripúšťal inú možnosť ako dobehnúť. Na dlhej rovinke bez kúska tieňa som pred sebou videl najbližších pretekárov asi až 500 metrov, tak som myslel, že už svoje umiestnenie nevylepším, no väčšina z nich prežívala väčšiu krízu ako ja, tak som ich ešte stiahol. V závere mi robil spoločnosť František Semanko v oranžovom košickom drese. Keď kráčal, predbehol som ho, potom sa na chvíľu zakaždým rozbehol a dobehol ma. S ním som zviedol aj boj na cieľovej rovinke, kde som nasadil k finišu, na ktorý nemal šancu zareagovať J. Stihol som zakývať rodinke a v cieli od radosti vyskočiť. Čas 4:18 (čistý čas 4:17:21 h) nie je ničím zaujímavý, dokonca o pár sekúnd horší ako jarný bratislavský, no napriek tomu mám z tohto maratónu celkom dobrý pocit. Predpokladám, že teplo ubralo z času minimálne 15-20 minút, o toľko bežali niektorí borci Rajec vlani rýchlejšie v takmer ideálnych podmienkach. Asi prvýkrát v živote sa mi podarilo maratón neprepáliť a k dobrému pocitu prispelo aj to, že po obrátke som si polepšil o takmer 20 miest – zo 159. na 140. miesto v absolútnom poradí (36. v kategórii nad 40 rokov). Pomaly sa blížim k prvej polovici výsledkovej listiny, verím, že o rok budem vyššie.

Rajecký maratón je síce ťažký, no svojou atmosférou patrí medzi naše najlepšie. Diváci aj organizátori maratónom žijú, hádam jediným negatívom je beh za plnej premávky. V prvej polovici pri väčších skupinách bežcov a v čičmianskej doline to nevadí, no posledných 10 kilometrov to už bolo chvíľami nepríjemné, hlavne keď sa na mojej úrovni stretávali autá v užších úsekoch cesty mimo obcí. Uvidíme ako si s tým poradia organizátori v budúcich rokoch, keďže pri momentálnej bežeckej eufórii počet účastníkov z roka na rok rastie. Ja sa do Rajca určite vrátim, okrem maratónu organizujú aj cross duatlon, cross triatlon a mnoho ďalších akcií.

 

Informácie, fotografie, výsledky: www.rajeckymaraton.sk

14710856618_431f8b6d21_o

 

Peter Cagáň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>